skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

EN İYİ AVUKAT

EN İYİ AVUKAT OLMAK

       Hukuk  fakultesi kazanmak   yıllarca süren yoğun bir çabanın ürünüdür.Fakulteye  devam etmek için   aynı şekilde yoğun bir gayret gerekecek .Mezun olduktan meslek seçimi denilen bir durum olmayacak meslek sizi seçecek. Yani ben  şu alanda  bir tercihte bulunmak  istiyorum şu sınavlara hazırlanıp müspet  bir başarı sergilerim   kendime ve insanlığa faydalı olabilirim  diye bir ideale mahkum olmananızı tavsiye ediyorum.Yaşacağınız  hayal kırıklıkları  adalet inancınızı temelinden sarsacaktır.  Adaletin çocuğu olan hukuk , düzenleyici yazılı metinlerin hayata geçip bir nebze bize özgür tercihler yapmayı sağlayabilse de ,  TAKDİR HAKKI denilen ucu açık bir çok durumdan bizi koruyamaz.Mezun olduktan sonra kimisi ideallerinin peşinden gidecek kimisi   gerçekçi davranıp  şartlarına göre bir tercih yapacak. Avukatlık mesleğinde  gelişen dünyadaki kriterleri baz almadan Türkiye şartlarında nasıl oluru tartıştım.

1.KİMİNLE REKABET ETTİĞİNİZİ BİLMENİZ GEREKMEKTEDİR? Mesleğe yeni giren girişimci evet bu tabiri özellikle kulandım çünkü risk mesleğidir. Meslekte başarılı olmak bir bir çok dinamik faktörüne bağlıdır. Avukatların 3  rakibi vardır.Meslektaşlarınız  ,müvekkilleriniz, siz

I -En tehlike rakipleriz sizinle aynı işi yapan aynı sektörden ekmek yiyen  meslektaşlarınızdır.Bunun bir çok sebebi vardır.Avukatların hukuki durum ve güvencesinde bulunan  yasal eksiklik ve açıklardan  yaralanmaya yol açması bir sebep olarak sayılabilir. Özellikle stajer avukatların  çalışma şartları,maaşının insiyatifi avukata bırakılması  sömürülmeye varacak hareketleri ortaya çıkarmaktadır.Stajyer avukat  belki zorla bulduğu kıdemli avukatın  sunduğu şartları kabul etmek durmunda kalmaktadır.Birçok meslekte staj süresi sigorta süresinden sayılmasına rağmen avukatlarda bu durum hala eksiktir.Stajyer avukatın yaşadığı bu yoğun olumsuzluklar mesleğe karşı heyecanını  enerjisini azaltacak faktörlerdir.MESLEĞİN BARONLARI ne yazık ki vardır İktisad derslerinde   kartelleşmek terimini hatırlatıyor bu durum bana  yani alanında rekabet kabul etmeyen karadelikler gibi merkez kuvvet olmayı sürdürür.Acımasız rekabet şartlarının zorluğunu bilerekten piyasa girmeniz gerekecek. Size kimse yardım etmeyecek !

IIZor müvekkil yoktur frekansı tutmayan  müvekkil vardır.Sırf işi alacam diye  anlaşmakta dahi zorlandığınız müvekkillin dosyasını kabul etmemelisiniz.iletişim dahi kuramadığınız bir insanı savunamazsınız .işinizin kalitesini düşüren bir durumdur.

IIIKendiniz.Neye inanırsanız siz o sunuz.

Çalışmak istediğiniz alan  ,bulunduğunuz yerin   uygun müşteri kitlesi başarınızı etkileyecek dinamiklerdir.

2.ÜRETİN Düşünebilenler üretebilir.Üretebilenler güçlüdür.Zamanın kuralıdır bu.Kendi fikirleriniz bir olayın akışını değiştirebilecek güçte olmayabilir fakat düşünceleriniz sizin var olduğunuz delilidir.

3.İKNA KABİLİYETİ   Herkesin ikna olabileceği balans farklıdır. İkna kabiliyetinizin yüksek olması için öncelikle söylediklerinize kendinizin inanması gerekir. Müvekiliniz ikna olmadığı her durum için sizi sorgulacaktır.

4.YENİLİKLERE AÇIK OLMAK,Mesleğin kendisi sıradanlığı kabul etmeyen yoğun, dinamik bir alandır.Yeni insanlarla tanışmak ,yeni konuları konuşmak ,fikirlerinizin esiri olmak bilim çağının temel mantığı olan değişim ve dönüşüme doğruluk derecesinde açık olmak ilkesine ters düşer.

5.KANAATKAR OLMAK  Eğer sizi maddi yönden destekleyecek birileri yoksa ilk aşamada yaşayacağınız mali sıkıntıyı düşünmeniz gerekecektir.Başarının yolu Özgürlüktür.Özgürlük yoluna ulaşabilmenin  ilk adımı  ekonomik güçtür.Mali yönden özgür olan  bireylerin fikirsel özgürlüğe kavuşabildiği görülmüştür.

6.AZİM Yapacagınız işin kalitesini artırmak bir yana müvekkill beklentilerini karşılamak için bu özelliğe sahip olmak gerekir.Bilgi aşktır =) Öğrendikçe açlığınız birlikte azminizde artacaktır.Bunlar birbirini besleyen mekanizmalardır.

 7.SAVUNMA AVUKATLIĞI  Gelişmiş bilhassa dünya siyasetine yön veren ülkelerde oldukça önemli bir konumdur. Güçlü bir avukat  devlet kanadını temsil eden savcıya , aynı şekilde devlet kanadını temsil eden hakime karşı mağdur  için son bir şanstır. Bu yüzden güçlü bir avukat  adalet hizmetinde terazi dengeleyen ciddi  bir güçtür.

8.MÜVEKKİL ÇEVRESİNİ GELİŞTİRMEK , Avukatlar emek ölçüsünde ücret kazanır  memurlar gibi yapacağınız iş belli olup ayın sonunda bir ücret kazanamazsınız. Çevrenizi genişletecek faaliyetler içersinde bulunmak gerekir.Yeni bir insan tanışmak yeni bir dünyanın kapısını aralar.Her dünya kendine özeldir.Ve Dünyada herkezden bir tane vardır.Biz birimizde yaşam serüvenimizde var olduğumuza şahitiz.

 9.DANIŞMA, Her fikir doğrudur daha doğrusunu bulana kadar =) Kimseye soru sormaktan  korkmayın .Soru bilimlerin başladığı ve bittiği yerdir.

 10.GEREKSİZ POLEMİK, Faydası olmayacak hiçbir durum içerisinde bulunmayın Din,Dil,Irk ,Siyaset,Mıntıka, Grup,Dişillik ,Erillik gibi  kıstaslara takılabilen ,gerici düşünenen her türlü insan kitlesinden eğitmek mümkün değilse uzaklaşmak gerekir.

11. BAĞIMSIZLIK Avukatlar  bağımsız olmalıdır.İş kabul etmede herkesle çalışabilirsiniz.Yasalar herkes içinse yasanın savunuculuğunu yapan avukatlar kimin için ? =)

12.ÖNYARGILI OLMAMAK , Normal insan ilişkilerimizde de bu durum  önem arzetmektedir. Fakat avukatlık mesleğinde  bu durum şiddetini artırmaktadır. Ben bunla çalışmam dediğinde   iyi bir avukat olamazsın sadece avukat olursun.

14. SİYASİ ZEKA, Diplomasi , kriz yönetimi değişkenleri kontrol edebilmek ,yorumlama yeteneğidir.Avukatlar çok yönlü bir iletişim içerisinde    yönlendirici olup gerektiğinde diplomatik bir duruş sergilemek zorundadır.Aniden gelişen bir tartışma durumunda sakinleştirici taraf olmak zorundadır.

15.POZİTİF OLMAK  İnsanlar şanslarını zorlamak ,bir değişim ihtimali için avukata başvurur.Bir doktorun ölecek hastasına sen öleceksin demesi doğru değildir senin sağlık durumun,karaciğerlerin bu durumdadır demesi yeterli olabilir.Meslek bir tebessümü ,selamı mahrum görmez sizin güleç ve pozitif olmanız müvekkil vekil  yakınlaşmasına sebep olur ve aranızdaki güven ilşkisini besler.

16.KIDEM SORUNU  Müvekiller  yeni  mezun avukatların eski avukatlara kıyasla  deneyimsizliği ileri sürerek dosya vermek istemeyebilir.Yeni mezun avukatların çalışkanlık ,enerji, araştırmacılığı kimsenin bilmesini beklemeyin.

17.SONUÇ YÜKLENME, İnsanlar  davalı –davacı olduklarında sonucun ne olacağını merak eder  Bu  bulundukları durum için doğal bir sorudur. Fakat bir avukattan beklenen  bu davayı kazanırım gibisinden sonucu garantileyen bir cevapdeğildir.Avukatlar dava sonucu zaten yüklenemez. Vaad ettiğiniz durum oluşmadığında itibarınızı zedeleyecek bir açık vermiş olursunuz.

18.RİSK MESLEĞİDİR.Başarınız bir çok değişkene bağlıdır.Zaman,mekan fırsatlar,çevreniz,mali durumunuz, şansınız ,Bu yüzden  bu faaliyet bir girişim faaliyeti sayılabilir.

19.KENDİNE GÜVEN Avukatlık bir başkasını mahkeme önünde temsil etme , haklarını en iyi şekilde savunma mantığı üzerine kurulmuş.Kendini savunmaktan aciz birinin bir başkasına faydası olabilir mi?

20.SABIR Avukatlık mesleğini icra edenlerde sigortanın karşılamadığı özel bir meslek hastalığı mevcuttur Sabırsızlık .sizin sabrınızı zorlayan  her durum ve koşula  mantıklı yaklaşmanız gerekir. =)Sağlıklı dengeli düşünen insanlar her zaman tercih sebebidir.

21.YÜKSEK BİR ENERJİ Alalade bir enerjiden bahsetmiyorum hem kendini besleyen hemde çevresine olumlu dönüş yapan bir enerjiden bahsediyorum.

22.SIR SAKLAMA Sır saklamayı bilmeniz gerekecektir.Öğrendiğiniz her özel durum müvekkil vekil ilişkisini diyaloğunu yakınlaştırsada bu bilgilerin gizlilik kapsamında olduğunu bir başkasıyla paylaşılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

23.PAZARLIK YAPABİLMEK Masaya oturan her kişi anlaşmaya varma iradesiyle oturmuştur.Mutabakat noktasına sorularınızla, aldığınız cevaplarla varacaksınız. İyi bir avukat denge noktasını bulabilendir. =)

24.ÇEKİNGENLİK Özellikle hak ettiğiniz emeğinizin karşılığı olan ücreti isteme noktasında gerçekleşen bu tavırlar, talep ettiğiniz ücretinizi sanki bağışmış ,lutufmuş havasına sokar Siz fikrinizi,yeteneğinizin karşılığında bunu hak ettiniz

 25.ZAMANLAMA Doğru zamanda doğru hamleleri kullanarak doğru yerde bulunmak iyi bir avukatın belirgin bir özelliğidir.Mesela tartışma sırasında araya girmek tartışmanın kaderini ,haklı görüneni değiştirebilir…

25.DIŞ GÖRÜNÜŞE ÖZEN VERMEK  ,Dış görünüşünüz temiz olmalı Sizden beklenen modernlik değildir Modernlik ,zamanla uyumlu olan mı Zamanın ötesinde olan mı? Daha bu bile belli değildir. İnsanın giyimi kuşamından ziyade düşünce kapasitesi ,önyargılara teslim olup olmadığı , nelere mahkum nelere hizmet ettiği  önemlidir.

25.ZENGİNLİK ? İyi bir avukatı mesleğindeki kazancıyla sorgularsanız  bu mantık sizi doğru sonuca getirmeyecektir.Vekil- vekalet ilişkisinin en temel  paradikması  müvekkilin menfaatini korumaktır.Ve müvekil bu menfaatlerin korunma noktasında paraya acımayacakt.Başarılı bir çok avukatın zengin olamayışını açıklayamazsınız.Şansa bağlı olan birşey başarıdan kaynaklanmayabilir.

26.İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK, İyi bir dinleyici olayın özünü iyi kavrayamaz ,Kavrayamadığın bir şeyin memuru olursun faili olursun ama amiri olamazsın.

 27. EMPATİ Kendini savunur gibi bir başkasını savunmak iyi bir avukatın temel özelliğidir.Çünkü İnsan en çok kendi menfaatleri koruma noktasında hassastır.

 28.ANLAYIŞLI OLMAK Duygusal durumları,tepkilerimizi her zaman kontrol edemeyebiliriz .Affı kabil durumlarda insiyatif kullanabilirsiniz.

 29.ARAŞTIRMACI OLMAK ,Araştırmacı olan insan dünya bilimine fikirsel bir katkı sağlayabilir.Önce anlamak gerekir sonra anladığın şeye birşeyler katıp yeniden üretmek..Bu bilginin ve bilimin kaderidir.

30.ELEŞTİRİSEL DÜŞÜNMEK Avukatlar kişiler üzerindeki gerçekler üzerinden hareket eder.Doğrusuyla yalnışıyla tahlil edilmemiş her fikir doğrudan kabul edilmesi insanın kendine yaptığı bir hakarettir. İnsan meta değildir.

Avukat Sümeyye İletmiş – 0530 824 38 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi