skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

EVLENMEYE İZİN DAVASI

                           

EVLENMEYE  İZİN DAVASINI AÇTIĞIMDA CEZA HUKUKUNUN 15 YAŞINI BİTİRENLE RIZAEN CİNSEL İLİŞKİ  SUÇUNU OLUŞTURACAK MI ?

 

Tck madde 104 (1)Cebir ve hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi şikayet üzerine  2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

Şikayete bağlı bir suç tipidir.Şikayet olmaksızın  soruşturması –kovuşturması yapılamayacaktır. Şikayete bağlı suç tiplerinde şikayet  kovuşturma yapmak için bir şarttır. .15-18 yaş grubu için düzenlenmiştir.Tmk  ilgili maddeleriyle yakından ilgilidir.

 

EVLENMEYE İZİN DAVASI 

Evlenme bir hak olarak özgür iradeye dayan kanunun aradığı şekil şartlarını yerine getiren her bireyin faydalanabileceği sözleşme benzeri bir yapıdır.Evlenme hakkından  reşit , kısıtlanmamış , evlenme ehliyetine sahip her bireyin faydalanabilecektir.

TMK Madde 124 .Erkek veya kadın  onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez

Ancak hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple  onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.Olanak buldukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir

A.16-17 YAŞ ARALIĞI :16 yaşını doldurmuş henüz 17 yaşını doldurmamış  kişinin evlenmeye izin  verilmesini dava etme hakkı vardır . Ülkemizde hukuki konjektür  ,Avrupa birliği müktesabatı uyumluğu neticesinde evlenme yaş grubunun  yükseltilmesi eğilimindedir.Şartları,

1.PEK ÖNEMLİ SEBEP: Hakimin olağanüstü sebebin varlığı konusunda ikna olması  gerekmektedir.Gebelik , Evlenmek istediği kişiden çocuk sahibi olma ,beraber aynı evde yaşadığı için adının çıkmış olması  

2.OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA:Hayatın olağan akışında  gerçekleşebilen bir durumun söz konusu olmaması gerekir.

3.16 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK:Hakim tarafları bizzat dinleyeceği için duruşma gününde 16 yaşının dolduruması gerekmektedir.

4.OLANAK BULDUKÇA ANNE BABA DİNLENİR:Olağanüstü bir durum beklendiğinde mağduriyet yaşanacak olaylarda hakim ebeveynleri  beklemeksizin  karar verebilir.

5 .İZİN:Kanun ilgili maddesinde  izin verir demez izin verebilir der .Hakimin şartların oluştuğuna ikna olması ve talepte bulunanın evlendikten sonra mevcut durumunun şimdiki durumuna kıyasla faydalı görmesi gerekmektedir.

B.17-18 YAŞ ARALIĞI :17 yaşını doldurmuş henüz 18 yaş aralığını doldurmamış yani reşit olmamış her birey evlenme hakkına sahiptir bu yaş grubunun evlenebilmesi  onlaltı yaşının doldurmuşların  evlenmesine kıyasla daha kolaydır.

1.EBEVEYNİN İZNİ TMK126 :Küçük yasal temsilcisinin izni olmadan evlenemez.  Anne ve baba veya yasal temsilci bu izni vermezlerse  , hakime haklı bir sebeple izin verilmediği gerekçesiyle başvuru yapabilir.

2.17 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK

 

C.18 YAŞINI BİTİRMİŞ:Reşit olmuş kısıtlanmamış  evlenme ehliyetine sahip her birey kolayca evlenebilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi