skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

EVLAT EDİNME DAVASI

                

   Aile kurumu  geleneksel anlayışta  biyolojik bağla kurulan  bir yapı olarak bilinmektedir.Günümüzde  kazai yolla  kurulan evlatlıkta aile birimi  içerisinde sayılmıştır. Aile insanlık tarihinden itibaren siyasi en küçük birim olarak toplumun temel yapısını teşkil etmektedir.Aile, güvenlik ,bakım, barınma gibi temel ihtiyaçların sağlanmasında  en önde gelen güvenli yapıdır.Aile sevgi temellerine dayanır ticari ve menfaat dürtüsüyle bu organizasyonun bir parçası olunamaz bu sebeple devlet politakası  olarak evlat edinme ,koruyucu aile  yaygınlaştırılmak istenmektedir.

    İnsanlarlar birçok özel veya  genel sebeple  evlatlık ilişkisi kurmak isteyebilir. Yaygın sebeler çocukla   duygusal bir bağ kurulması  ,hayır-yardım  amaçlı ,kişinin çoçuk sahibi olamaması ,kişinin kısır olması,aile üyelerini  genişletmek gibi sebepler sayılabilir.

Evlat edinme iki şekilde gerçekleştirilir.Kişiler arası evlat edinme ve kurum tarafından evlat edinme ,Kurum tarafından evlat edinme işlemleri sıraya tabi tutulup  zamana yayılmaktadır evlatlık alacağınız çocuğu belirlemişseniz kişiden evlatlık alabilirsiniz.Kişiler arası evlat edinme sonuca ulaşma açısından  daha hızlı ve  daha olumlu bir yoldur.

Evlat edinme işlemi şahsa bağlı haklardan olup, bu konuda vekilin dava açabilmesi ya da açılmış olan davayı takip edebilmesi için özel yetkiye sahip olması gerekmektedir

Evlat Edinme Şartları Nelerdir?


1.Şart
Eşlerin en az beş yıldan beri evli olmaları veya her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş bulunmaları,  

2.Şart Evlat edinecek kişi veya eşlerin, evlat edinilenden en az 18 (on sekiz) yaş büyük olması,

3.Şart Çocuğun, evlat edinen tarafından en az bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması, MK m.305’te aranan 1 yıllık bakım ve eğitim şartının süre bakımından başlangıcının ana ve baba rızasının tutanağa bağlandığı ve kesinleştiği zaman olmasıdır.

4.Şart Evlat edinmenin her halde çocuğun yararına bulunma, 

5.Şart Ayırt etme gücüne sahip olan çocuğun rızasının alınması, 

6.şart Çocuğun ana ve babasının rızasının bulunması, ana-baba rızasının varlığı ve bu hususun tutanağa bağlanması gerekmektedir.Evlat edinme hususunda rızalarının varlığına dair tespit hükmü Aile Mahkemesine, bulunmuyorsa Asliye Hukuk Mahkemesine hasımsız olarak başvuruda bulunmaları gerekir.

Velayet sahibi olmayan anne veya babanın rızasının da alınması gerekir.Her ne kadar velayet kendilerinde değilse de onların anne-baba olduğu gerçeği değişmez.Evlat edinilmesi amacıyla kuruma yerleştirilenler küçükler için de ana ve babanın rızası aranmaktadır. Kurumdaki çocuklar için ana ve babasının rızasının eksik olması halinde evlat edinenin veya ilgili kurumun istemi üzerine mahkeme bu rızanın aranıp aranmamasına karar verir .Tmk 311 maddesinde gerçekleşen durumlar rızanın alınmamasında temel kriterdir.

Bu koşullar şunlardır; ana ve babanın kim olduğunun veya uzun süreden beri nerede oturduğunun bilinmemesi, ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun olmaları, küçüğe karşı özen yükümlülüklerini yerine getirmemeleridir . Soybağı kurulmamış çocukların evlat edinilmesinde ana veya babanın rızaları aranmayışının sebebi hukuki muhattap olmamalarıdır.Hukuki muhattap olmak için soybağının kurulmuş olması gerekir.

7.Şart Çocuğun vesayet altında olması halinde vesayet dairelerinin izninin alınmış olması,

8.Şart Evlat edinenin en az ilkokul mezunu olması şeklinde özellikler aranır.

9.şart Evlatlık verilecek kişi bir bebekse doğumdan itibaren 6 haftalık sürenin dolması gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra rızanın varlığına dair tespit hükmü tesisi için Aile Mahkemesi yahut Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunulması gerekir

 

AVUKAT SÜMEYYE İLETMİŞ 0530 824 38 36

Mersin  aile hukuku avukatı  veya mersin aile avukatı olarak  evlat edinme davası için  hukuki destek , danışma, dava ilgili bilgi almak  üzere Avukat Sümeyye iletmiş’in iletişim bilgileri   0530 824 38 36  watsapp iletişim 0530 824 38 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi