skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

YAŞ KÜÇÜLTME DAVASI – YAŞ BÜYÜTME DAVASI

   

İnsanlar birçok sebeple yaşını  değiştirmek isteyebilirler Mevcut kimlikte yazılı yaşının   gerçek durumu yansıtmaması hak ehliyetini etkileyebilmektedir. Günümüzde yaş değikliği davası    evlilik ,erginlik gibi statüleri değiştirebileceğinden oldukça önemli bir davadır. Vatandaşlık görevi olan askerliğe bir etkisi olup olmayacağı dikkat çeken bir durumdur.Askerlik  çağına gelindikten sonra gerçekleştirilen yaş büyütme  yaş küçültmenin askerlik görevini sekteye uğratamayacağına ilişkin kanunu bir düzenleme bulunmaktadır. Kanunkoyucular olası kötüniyetli başvuruların önüne geçmek istemiştir.

     Yaş alakalı davalar asliye hukuk mahkemesinde görülmekte olup  yargılama süreleri 2-4 ay arası değişebilmektedir.

Yaş Küçültme Davası Şartları Nelerdir?

Şart1 Tecil şartı  Yaş küçültme davasında en önemli şartı tescil engelinin bulunmamasıdır.Doğum tarihi ve tescil tarihi birbiriyle karıştırılmaktadır.Tescil tarihi , insanlar doğduktan sonraki bir tarihte hukuki muhattaplar tarafından yasal makama başvurarak bu doğumun tescil edilmesinin istendiği tarihtir. Kişiler  tescil edildiği tarihten önceki bir zamanda doğmuş olduğunu idiaa  edemezler. Çünkü doğum  bildirimi  iradeye bağlı olarak bildirilen tarihtir.

Şart2 Kardeş şartı.Yaşını küçültmek isteyen kişi kardeşi varsa kendisiyle kardeşi arasında en az 180 gün yaş farkı olmalıdır.Bu süre en erken doğum oranı olan  6 aylık doğuma göre hesaplanmıştır.

Şart3 Herhangi bir devlet hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporunun olması zorunlu bir kuraldır.Kemik yaşı gelişimini normal tamamlamış bireylerin ,  gerçekteki yaşını bildiren bir delil olup  mahkemeye sunulması zorunlu bir rapordur.Hakim kemik grafiği ve hastane raporuna bakarak kanaat sahibi olur  ve buna göre bir hüküm tesis eder.

Şart4 Tanık , tanık beyanına takdiri delil olsada  mahkemeye yol gösterici olması açısından sık başvurulan bir delil türüdür. Hakime  hüküm kurabilmesi için yol gösterici birer  yol sağlar.

Şart5 Doğum raporu .Yaş KüÇütme ve değiştirme davasıyla yaşını değiştirmek isteyen kişinin hastane, doğumevi gibi kurumlarda doğmamış olması  gerekmektedir. Çünkü bu kurumlarda tutulan kayıtlar aksini iddia etmek mümkün olmayıp kesin  delil değeri taşır.

Şart 6 Dış görünüşü,biyolojik gelişime uygun bir fiziki görüntü aranmaktadır.Buradaki dış görüntüsü objektif oratalama bir vatandaşın abes bulmayacağı bir görüntüdür. Kişinin nüfusta belirtilen yaşa uygun  bir görüntüde olması yaş değiştirme taleplerinin haklılığını göstermektedir.

 Dikkat 1.Nüfusa kayıtılı olan kişinin doğduğu ay-gün belli değilse , doğum tarihinde ay ve gün yazılmamış olan kişi,  doğduğu yılın temmuz ayının birinci günü doğmuş kabul edilmektedir.Ortalama bir hesap yapılıp yılın ortancı ayının birinci günü yazılır.

Dikkat2  Doğduğu ay belli olmasına rağmen günü belli değilse, o zaman doğduğun ayın birinci günü doğum günü olarak kabul edilmektedir

Dikkat3 Kemik yaşını kendi imkanlarına göre yaptırmış olmasına rağmen  Mahkeme davacıdan kemik yaşı tespiti talep etmesi halinde Adli Tıp Kurumu’na gidilecek ve burada tespitin yapılması gerekecektir.

Yaş Büyütme Şartları

 Şart1 hastane veya doğum evinde doğmamış olmak. Yaş küçültme davasında olduğu gibi hastane- doğumevindeki doğumlar kesin delil değeri taşımaktadır.Buna ilişkin bir belge olmasına rağmen yaş büyütme- yaş küçültme – yaş değiştirme davası açılmışssa açılan davalar red edilmektedir

 Şart2 Görünüş şartı Dış görünüşün değiştirilmek istene yaşla uyumlu olması gerekmektedir.

Şart3 Değiştirilmek istenen yaşta bir kardeşinin olmaması gerekmektedir.Biyolojik olarak iki kardeşin(çoklu doğum değil )  olağan doğum süresi hesaplanarak aynı yıl içerisinde doğmaları imkansızdır.

MERSİN AVUKAT SÜMEYYE İLETMİŞ 0530 824 38 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi