skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

EL KOYMA KARARINA İTİRAZ DİLEKÇESİ

EL KOYMA KARARINA İTİRAZ
…  CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

SORGU NUMARASI : ……………….
İSTEKTE BULUNAN : ………………………………
İSTEK KONUSU : ……. Sorgu numaralı dosyasında, suçla hiçbir ilgisi olmayan …. plakalı aracımın şahsıma teslim edilmesi taleplidir.
AÇIKLAMALAR :

1) Yukarıda sorgu numarasını  belirtmiş olduğum dosyada, şahsım adına kayıtlı …………… plakalı, ……… Model ….. Marka araca………. tarihinde  el konulmuştur.

2) Ancak benim, mevzu bahis olaylarla herhangi bir ilgi ve alakam bulunmamaktadır. El koyma ile, anayasal bir hak olan MÜLKİYET HAKKIMIN zedelenmesi söz konusu olmuştur.

3) Karayolları Trafik Kanununun 20. maddesine göre, ve bu maddede 1985 yılında yapılan değişiklik sonrası, bu aracın tarafıma iadesi gerekmektedir. Bu konuya ilişkin olarak Yargıtay’ın yerleşmiş içtihatları mevcuttur.

4) Bu araç, şahsım tarafından, ……………….  bir iş için …….’a, ……e gideceğini söylemesi üzerine verilmiştir. Bu durumu sanık, verdiği ifadede teyit etmiş ve dosyaya yansımıştır. Görüldüğü üzere aracımın bu söz konusu olayla bir ilgisi yoktur. Aracın savcılık tarafından el konulmasından dolayı aracı dilediğimce tasarruf edip kullanamadığım için de mağdur olmuş durumdayım. Ayrıca araç bağlı kaldığından ve kullanılmadığından, motorunda karıncalanma ve aracın hasar görmesi ihtimali doğmaktadır. İşlenen bu suçta en çok mağdur olan kişi, suçla hiçbir alakası olmayan şahsım olmuştur. Zira ben ….. işi ile uğraştığımdan,…… gidip gelmem gerekmektedir fakat aracım bağlı kaldığından işlerim aksamakta ve kazanç kaybına maruz kalmaktayım.

5) Araç üzerinde gerekli yasal inceleme ve aramalar yapılmıştır. Aracın halen daha bağlı bulunmasının bir faydanın aksine zararı bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı daha fazla mağdur olmamam için, hakkın veya teminat mukabili aracın tarafıma teslimini isteme zarureti hasıl olmuştur.

6) CMK 256 hükmünce, duruşmalara kabulümüze karar verilmesini talep etmekteyim

DELİLLER : Yargıtay kararları ve sair deliller.

İSTEM SONUCU : Arz ettiğimiz nedenlerle Sayın Makamınızdan, telafisi imkansız zararlara neden olamamak ve mağduriyetimin önlenmesi bakımından ….. plakalı aracın bi hakkın veya teminat mukabili tarafıma teslimine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi