skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

Terk Sebebiyle Boşanma Davası

Terk Sebebiyle Boşanma Davası

Terk eşlerin birarada ortak bir konutta yaşama yükümlülüğüne aykırılık olarak değerlendirilir.Terk olgusunun  evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmemek amacı taşımalıdırEşlerden birinin haklı bir sebep olmaksızın ortak konutu terk etmesi halinde, diğer eşin terke dayalı boşanma davası açma hakkı vardır.

Terk Sebebiyle Boşanma Davası Şartları

  1. Terk olgusunun haklı bir sebebe dayanmaması gerekir.Mesela askerlik görevini icra etmek için ortak konutta bulunmayan veya görevinin bir gereği olarak evinden ayrılmak zorunda kalan eşe terke dayalı boşanma davası açılamaz.
  2. Terke zorlayan terk etmiş sayılır.Evi terk etmesi için gerekli ortamı yaratarak kanunu dolanmaya çalışan kişinin kötüniyeti korunmamıştır.Dava açma hakkı  terke zorlanan eşe geçer.
  3. Ortak konuta davet içeren bir ihtar çekilmiş olması gerekir.Karşı tarafın mektuba olumlu cevap vererek ortak konuta dönmesi için gerekli şartları taşıyan bir konutun var olması , bu konutun ortak kayatın devamı için uygun olması gerekir.
  4. İhtarın çekilebilmesi için terk fiilinin gerçekleştiği süreden başlayaran en az  dört ayın geçmiş olması gerekmektedir.
  5. ihtar mektubunun içeriği  2 ay içerisinde ortak konuta dönmesi çağrısı yapılır dönmezse kendisine karşı boşanma davası açılacağı hususu yer alır

mersin boşanma avukatı , mersin aile hukuku avukatı , mersin boşanma avukatları için

Avukat Sümeyye İletmiş’in İletişim Bilgileri 0530 824 38 36 

Avukat Sümeyye İletmiş’in watsap bilgileri 0530 824 3836

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi