skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

Mersin Anlaşmalı Boşanma Davası

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

Anlaşmalı boşanma davası  Tmk 166 maddesinde düzenlenmiştir.

Boşanma hukuku  aile hukukunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ülkemizde evlenmeye ilşkin kolay prosedür    boşanma için geçerli değildir.Boşanma davaları çekişmeli ve çekişmesiz boşanma davası olarak ikiye ayrılmaktadır.Çekişmeli boşanma davaları yaklaşık 300 gün sürmektedir.Yargılamanın uzun olması tarafların kişisel durumlarını muallakta bırakmaktadır.Tek celsede bitebilen anlaşmalı  boşanma davaları tercih sebebidir. Anlaşmalı boşanma davası  iki tarafın evliliği sonlandırma iradelerinin  bir protokol eşliğinde mahkeme kararıyla son bulmasıdır.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASININ ŞARTLARI

  1. Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir.
  2. Eşlerin boşanma konusunda mutabık kalmış olmaları , Ya birlikte dava açmaları ya da  açılan bir davayı diğer eşin kabul etmesi şeklinde olabilir.
  3. Taraflar duruşmada hazır bulunması gerekmektedir.t Hakimtarafları  duruşmada  bizzat dinleyerek kanaat sahibi olur .
  4. Boşanma protokolü hazırlanması.Bu protokolun geçerli olabilmesi için asgari iki durumun düzenlenmiş bulunması gerekmektedir. Çocukla kişisel ilişki kurulması  ve  mali sonuçlar
  5. Hazırlanan bu protokolun  mahkemece uygun bulması gerekmektedir.Yani hukuka ,ahlaka kanunun emredici hükümlerine aykırı hiçbir madde yazılamaz.Örneğin  eşimden boşandıktan sonra  yeniden evlenmesi durumunda çocuğun velayeti tarafıma iade edilecektir.Böyle bir hüküm konulması avrupa sözleşmesi,  anayasal temel haklarımızı aykırıdır .Kişinin özgürlüğünü kısıtlayan her şart geçersizdir.
  6. Hakim tarafların menfaatinin gerektirmesi durumunda ilgili  düzenlemeyi yapabilir.Menfaat durumunda hakimin müdahalesi söz konusu olucaktır.

Avukat Sümeyye İletmiş

Mersin Boşanma Avukatı , Mersin Bayan Boşanma Avukatı için

Avukat Sümeyye İletmiş’in İletişim bilgileri 0530 824 38 36

Avukat Sümeyye İletmiş’in watsapp iletişim bilgileri 0530 824 38 36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi