skip to Main Content
0530 824 38 36
info@sumeyyeiletmis.com

Tutukluluğa İtiraz Dilekçesi

                                              MERSİN .SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

SORGU :
İTİRAZ EDEN :Müdafi Sümeyye İletmiş
KONU :Tutuklama kararına itiraz dilekçesidir.

AÇIKLAMALAR:

1.AHMED’İN Türkiye topraklarında yaşayan özgür tercihler yapabilen bir birey olmadığı yaşanılan topraklarda kuvvetlerin çatıştığı, güçlülerin daha zayıf grupları alt ederek  ederek hür tercihler yapmasını engellediğini bilinmelidir.Zaten kendi ifadelerinde yer aldığı gibi icbarla ,zorla, özgür iradem kontrol altına alınarak bir mecburiyet içine itilerek Örgüte katıldım demiştir. Bir suç işlenirken kasten hareket etmiş olmak gerekir.Özgür iradenin olmadığı savaş ortamının bulunduğu bir bölgede hayatta kalabilmek ,aile üyelerine çeşitli zararlar gelmesini önlemek için alternatif güvenlikli bir zemin var olmalıdır.Seçme şansının olmadığı ,belli tercihlerin dayatıldığı savaş ortamında , vatandaşların tercihlerinin kasten olmadığı anlaşılmalıdır.Kast ise ceza hukukunda suçluluğunun ispatı için ilk belirlenmesi gereken irade tespitidir.

2.Şüpheli AHMET’in soruşturma aşamasında suçun aydınlatılması için gerekli özeni göstermiş olup bilgisini saklamamıştır.Terör sempatizanı olan bir kişi kendi örgütünü deşifre etmeyeceğini, teşhis yapmayacağı en basit ve kısa yoldan susma hakkını kullanarak yargılamaya ışık tutmayacağı aşikardır.

3.Yaş aralığı 18’in altına olan AHMET’in gerekli tespitlerin ve tahlillerin yapılması için kan örneği vermiştir. 18 yaşının altında olduğu ispatlanacaktır. Bir çocuk olduğu değerlendirildiğinde kelepçeyle tutuklanmasına sevk kararı genel yargı ilkelerine ters bir durum olduğu görülecektir.

4.Ceza hukukunda kişilerin cezalandırılıp kamunun güvenliğini sağlamak bir amaç olsa da diğer amaçları göz ardı edilmemelidir. Ceza hukukunun diğer bir amacı şüphelinin topluma geri kazandırılmasıdır.Geçmişte hiçbir suç işlememiş bir çocuğun eylemin anlam ve öneminin farkında olarak terör örgütüne üye olmak gibi ciddi bir suçu  gönüllü ,bilerek isteyerek yapmayacağı açıktır.

5.AHMET’in zaten Türkiye’deki polis okulunda yetiştirilip Suriye’ye gönderilmek için istihbaratın referansıyla gelmiştir.Bu kabul başta sorun yaratmayıp ilerleyen süreçlerde sorun yaratması çelişkidir.Sadece bu soruşturmanın başlatılmış olması bile bir çocuğun geleceğini elinden alıp ,mesleğini alıp , sicilini bozmuştur.

6. Kanunun 1000. Maddesindeki Tutuklamanın şartları oluşmadığı delilleri karartma şüphesi olmadığı aksine olayı aydınlattığı ,kaçma şüphesinin olmayışı dikkate alınmalıdır.

SONUÇ İSTEM : Şüpheden sanık yararlanır ilkesinin bir gereği olarak  tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesine , mahkememiz aksi kanaatte ise adli kontrol altına alınarak yargılanmasını saygılarımla arz ederim.

MÜDAFİ SÜMEYYE İLETMİŞ

 

Mersinde Ceza Hukuku Avukatı Sümeyye İletmiş’in İletişim Bilgileri 0530 824 38 36

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi